Waiting for indexing
BMW Serie 6 650i Valvetronic - 449Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
449Hp
Modified
540Hp
Difference
91Hp
Torque
Original
650Nm
Modified
780Nm
Difference
130Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 650i Valvetronic - 449Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 |
| Generation: | F12/F13 - 2011 -> |
| Engine: | 650i Valvetronic - 449Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 449Hp |
| Original torque: | 650Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 540Hp |
| Power difference: | 91Hp |
| Mod torque: | 780Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | N63B44O1 |
| Displacement: | 4395 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.8 / Bosch MEVD17.2.H / Bosch MG1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - bFlash OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Femto- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |