Waiting for indexing
BMW Serie 6 650i 407Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
407Hp
Modified
470Hp
Difference
63Hp
Torque
Original
600Nm
Modified
700Nm
Difference
100Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 650i 407Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 |
| Generation: | F12/F13 - 2011 -> |
| Engine: | 650i 407Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 407Hp |
| Original torque: | 600Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 470Hp |
| Power difference: | 63Hp |
| Mod torque: | 700Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | N63B44O0 |
| Displacement: | 4395 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MG1 / Siemens/Continental MSD85 |
| Tools: | Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |