Waiting for indexing
BMW Serie 6 640i 320Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
320Hp
Modified
365Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
520Nm
Difference
70Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 640i 320Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 |
| Generation: | F12/F13 - 2011 -> |
| Engine: | 640i 320Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 320Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 365Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | N55HP |
| Displacement: | 2979 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 89,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.6 / Bosch MEVD17.2.G / Bosch MEVD17.26 / Bosch MG1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |