Waiting for indexing
BMW Serie 6 640D 313Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
313Hp
Modified
365Hp
Difference
52Hp
Torque
Original
630Nm
Modified
730Nm
Difference
100Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 640D 313Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 |
| Generation: | F12/F13 - 2011 -> |
| Engine: | 640D 313Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 313Hp |
| Original torque: | 630Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 365Hp |
| Power difference: | 52Hp |
| Mod torque: | 730Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | N57D30 |
| Displacement: | 2993 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP45 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Bitbox- CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Femto- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |