Waiting for indexing
BMW Serie 5 GT 535i 306Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
306Hp
Modified
360Hp
Difference
54Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
520Nm
Difference
120Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 5 GT 535i 306Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 5 GT |
| Generation: | F07 - 2009 -> |
| Engine: | 535i 306Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 306Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 360Hp |
| Power difference: | 54Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | N55B30A |
| Displacement: | 2979 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 89,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Bitbox- CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |