Waiting for indexing
BMW Serie 3 GT 340i 326Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
326Hp
Modified
400Hp
Difference
74Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
580Nm
Difference
130Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 GT 340i 326Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 GT |
| Generation: | F34 LCI - 2016 -> |
| Engine: | 340i 326Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 326Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 400Hp |
| Power difference: | 74Hp |
| Mod torque: | 580Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | B58B30A |
| Displacement: | 2998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 94,6 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MG1 |