Waiting for indexing
BMW Serie 3 328i 245Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
245Hp
Modified
300Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
440Nm
Difference
90Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 328i 245Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | F3x - 2011 - 2015 |
| Engine: | 328i 245Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 245Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | N20B20A |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.10 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.4 / Bosch MEVD17.2.9 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Alientech Powergate - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - Bitbox- CMD BDM - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- EVC BSL - Femto- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd - Bootmode - Benchmode - Bdm |