Waiting for indexing
BMW Serie 3 320D 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
230Hp
Difference
46Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
480Nm
Difference
100Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 320D 184Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | F3x - 2011 - 2015 |
| Engine: | 320D 184Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 46Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | N47D20C |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17 (1800 bars rail system only) / Bosch EDC17C50 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - bFlash OBD - Bitbox- Byteshooter- CMD BDM - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |