Waiting for indexing
BMW Serie 3 320i 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
165Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
208Nm
Difference
18Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
9%
BMW Serie 3 320i 150Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E46 - 1998 - 2005 |
| Engine: | 320i 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 208Nm |
| Torque difference: | 18Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | M52TUB20 |
| Displacement: | 1991 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 66,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME9 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- MPPS- |