Waiting for indexing
BMW Serie 3 320D 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
183Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
390Nm
Difference
60Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 320D 150Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E46 - 1998 - 2005 |
| Engine: | 320D 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 183Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | M47TUD20 |
| Displacement: | 1951 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C31 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |