Waiting for indexing
BMW Serie 3 320D 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
168Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
360Nm
Difference
80Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 3 320D 136Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E46 - 1998 - 2005 |
| Engine: | 320D 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 168Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | M47D20 |
| Displacement: | 1951 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch DDE3.0 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- Galetto- MPPS- |