Waiting for indexing
BMW Serie 3 316i 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
126Hp
Difference
11Hp
Torque
Original
175Nm
Modified
192Nm
Difference
17Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
9%
BMW Serie 3 316i 115Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 3 |
| Generation: | E46 - 1998 - 2005 |
| Engine: | 316i 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 175Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 126Hp |
| Power difference: | 11Hp |
| Mod torque: | 192Nm |
| Torque difference: | 17Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | N42B16 |
| Displacement: | 1895 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 83,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch BMS46 / Bosch ME9 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- |
| Protocols: | Obd |