Waiting for indexing
Audi A5 1.8 TFSI 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
210Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
320Nm
Difference
70Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Audi A5 1.8 TFSI 170Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | A5 |
| Generation: | MK1 - 2007 - 2011 |
| Engine: | 1.8 TFSI 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | CABD |
| Displacement: | 1798 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 84,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |