Waiting for indexing
Audi A4 40 TFSI 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
235Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Audi A4 40 TFSI 190Hp
| Brand: | Audi |
| Model: | A4 |
| Generation: | B9 - 2019 -> |
| Engine: | 40 TFSI 190Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 235Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.65 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1.10 / Bosch MG1CS001 |
| Tools: | Autotuner Bench - CMD OBD - Eprom programmer- Magic Motorsport Bench / Flex - |