Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
180Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
285Nm
Difference
55Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
23%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir 140Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.4 MultiAir 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 285Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | 955B1000 |
| Displacement: | 1368 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MM8GMF |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | OBD, Boot |