Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 1.3 JTDm 80Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
80Hp
Modified
110Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
240Nm
Difference
40Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo MiTo 1.3 JTDm 80Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.3 JTDm 80Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 80Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 199B8000 |
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MJ8DF / Marelli MJD6F3 |
| Tools: | CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |