Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 0.9 TwinAir 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
110Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
145Nm
Modified
190Nm
Difference
45Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
31%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo MiTo 0.9 TwinAir 100Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 0.9 TwinAir 100Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 145Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 190Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 31% |
Data sheet
| Engine Code: | 199B6000 |
| Displacement: | 875 CC |
| Bore & Stroke: | 80,5 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli 8GSW |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |