Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 1.6 JTDM 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
145Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
375Nm
Difference
75Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo MiTo 1.6 JTDM 120Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 1.6 JTDM 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 375Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | 955A3000 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |