Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 1.4i 16v 95Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
100Hp
Difference
5Hp
Torque
Original
120Nm
Modified
130Nm
Difference
10Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
8%
Fuel Saving
5%
Alfa Romeo MiTo 1.4i 16v 95Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 1.4i 16v 95Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 120Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 5Hp |
| Mod torque: | 130Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | 199A6000 |
| Displacement: | 1368 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.9.10 |