Waiting for indexing
Alfa Romeo MiTo 1.4i 16v 78Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
78Hp
Modified
100Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
120Nm
Modified
130Nm
Difference
10Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
8%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo MiTo 1.4i 16v 78Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | MiTo |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 1.4i 16v 78Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 78Hp |
| Original torque: | 120Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 130Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | 350A1000 |
| Displacement: | 1368 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW5SF |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |