Waiting for indexing
Alfa Romeo 147 1.6 T-Spark 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
130Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
146Nm
Modified
161Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
5%
Alfa Romeo 147 1.6 T-Spark 120Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | 147 |
| Generation: | 2005 -> |
| Engine: | 1.6 T-Spark 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 146Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 161Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | AR32104 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 75,7 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.3.1 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |