Waiting for indexing
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
275Nm
Modified
330Nm
Difference
55Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Hp
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | 147 |
| Generation: | 2001-2005 |
| Engine: | 1.9 JTD 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 275Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 937A2000 |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 94,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |