Waiting for indexing
Acura TL 3.7 305Hp SH-AWD
Original
Modified
Difference
Power
Original
305Hp
Modified
325Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
395Nm
Difference
25Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
Fuel Saving
5%
Acura TL 3.7 305Hp SH-AWD
| Brand: | Acura |
| Model: | TL |
| Generation: | 2008-2014 (4th) |
| Engine: | 3.7 VTEC 305Hp |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 305Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 325Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 395Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | J37A4 |
| Displacement: | 3664 CC |
| Bore & Stroke: | 90,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 11,2 : 1 |
| Protocols: | Obd, Bench |
Our reflash adds about 15-20 hp and 25 Nm in the mid-range and makes the car faster and more comfortable to drive.
Other improvements:
– turned off Speed Limit
– set throttle response and throttle sensitivity to stage1 (for better pedal response)
– optimized fuel maps
– optimized ignition maps.