Waiting for indexing
Acura TL 3.5 280Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
280Hp
Modified
300Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
344Nm
Modified
369Nm
Difference
25Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
7%
Mod Torque
7%
Fuel Saving
5%
Acura TL 3.5 280Hp
| Brand: | Acura |
| Model: | TL |
| Generation: | 2008-2014 (4th) |
| Engine: | 3.5 VTEC 280Hp |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 280Hp |
| Original torque: | 344Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 369Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | J35Z6 |
| Displacement: | 3471 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 11,2 : 1 |
| Protocols: | Obd, Bench |
Our reflash adds about 15-20 hp and 20-25 Nm in the mid-range and makes the car faster and more comfortable to drive.
Other improvements:
– turned off Speed Limit
– set throttle response and throttle sensitivity to stage1 (for better pedal response)
– optimized fuel maps
– optimized ignition maps.