Waiting for indexing
Acura TL 3.2 260Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
270Hp
Modified
285Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
316Nm
Modified
341Nm
Difference
25Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
5%
Mod Torque
7%
Fuel Saving
5%
Acura TL 3.2 260Hp
| Brand: | Acura |
| Model: | TL |
| Generation: | 2003-2007 (3rd) |
| Engine: | 3.2-liter SOHC V-6 |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 270Hp |
| Original torque: | 316Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 285Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 341Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | J32A3 |
| Displacement: | 3190 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 11 : 1 |
| Protocols: | Obd, Bench |
Our reflash adds about 15-20 hp and 20-25 Nm in the mid-range and makes the car faster and more comfortable to drive.
Other improvements:
– turned off Speed Limit
– set throttle response and throttle sensitivity to stage1 (for better pedal response)
– optimized fuel maps
– optimized ignition maps.