Waiting for indexing
Acura MDX 3.5 290Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
290Hp
Modified
305Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
362Nm
Modified
385Nm
Difference
23Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
5%
Mod Torque
6%
Fuel Saving
5%
Acura MDX 3.5 290Hp
| Brand: | Acura |
| Model: | MDX |
| Generation: | 3rd (2014-2020) |
| Engine: | 3.5 i-VTEC VCM 290Hp |
| Fuel: | Petrol |
| Original power: | 290Hp |
| Original torque: | 362Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 305Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 385Nm |
| Torque difference: | 23Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | J35Y5 |
| Displacement: | 3471 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Keihin |
| Protocols: | Obd, Bench |
Our reflash adds about 20-25 hp and 25-30 Nm in the mid-range and makes the car faster and more comfortable to drive.
Other improvements:
– turned off Speed Limit
– set throttle response and throttle sensitivity to stage1 (for better pedal response)
– optimized fuel maps
– optimized ignition maps.