Waiting for indexing
Citroen Xsara Picasso 1.4 HDi 8V 68
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
98Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
220Nm
Difference
60Nm
Mod Power
44%
Mod Torque
37%
Fuel Saving
10%
Citroen Xsara Picasso 1.4 HDi 8V 68
| Brand: | Citroen |
| Model: | Xsara Picasso |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.4 HDi 8V 68 |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 98Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 220Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 44% |
| Mod Torque: | 37% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4TD |
| Displacement: | 1399 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |