Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.2 HDi 130hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
180Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
360Nm
Difference
40Nm
Mod Power
38%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.2 HDi 130hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.2 HDi 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 38% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | PUMA 22DT |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2 / Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |