Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.2 HDi 110hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
180Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
360Nm
Difference
110Nm
Mod Power
63%
Mod Torque
44%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.2 HDi 110hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.2 HDi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 63% |
| Mod Torque: | 44% |
Data sheet
| Engine Code: | PUMA 22DT |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - |