Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.0 BlueHDI 160hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
200Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
450Nm
Difference
100Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.0 BlueHDI 160hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.0 BlueHDI 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | AHP |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - bFlash OBD - CMD OBD - FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |