Waiting for indexing
Citroen DS4 1.6 THP 200hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
225Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
275Nm
Modified
300Nm
Difference
25Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
9%
Citroen DS4 1.6 THP 200hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 THp 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 275Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDTX |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |