Waiting for indexing
Citroen DS3 1.2 Puretech 110hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
145Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
270Nm
Difference
65Nm
Mod Power
31%
Mod Torque
31%
Fuel Saving
10%
Citroen DS3 1.2 Puretech 110hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS3 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.2 Puretech 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 31% |
| Mod Torque: | 31% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2DT |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental V46.1 |
| Tools: | Autotuner OBD - |