Waiting for indexing
Citroen DS3 1.4 VTi 95hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
105Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
135Nm
Modified
150Nm
Difference
15Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Citroen DS3 1.4 VTi 95hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS3 |
| Generation: | 2010 - 2014 |
| Engine: | 1.4 VTi 95Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 135Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 150Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | EP3C |
| Displacement: | 1397 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 75,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEV17.4.2 |