Waiting for indexing
Citroen DS 7 Crossback 1.6 PureTech 225hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
225Hp
Modified
255Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Citroen DS 7 Crossback 1.6 PureTech 225hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS 7 Crossback |
| Generation: | 2018 -> |
| Engine: | 1.6 PureTech 225Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 225Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 255Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 5GC |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |