Waiting for indexing
Citroen C8 3.0i v6 208hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
208Hp
Modified
225Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
305Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
7%
Citroen C8 3.0i v6 208hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 3.0i v6 208Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 208Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 305Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | ES9A |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.4 |