Waiting for indexing
Citroen C8 2.2 HDi 163hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
195Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
410Nm
Difference
40Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.2 HDi 163hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.2 HDi 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12TED |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |