Waiting for indexing
Citroen C8 2.0i 16v 143hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
143Hp
Modified
150Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
210Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.0i 16v 143hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0i 16v 143Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 143Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | EW10J4 |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |