Waiting for indexing
Citroen C8 2.0 HDi 163hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
190Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
420Nm
Difference
50Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.0 HDi 163hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDi 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10CTED4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID803 |
| Tools: | FGtech- |