Waiting for indexing
Citroen C8 2.0 HDi 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
165Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
380Nm
Difference
100Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
35%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.0 HDi 120hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDi 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 35% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10UTED4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID803 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - |