Waiting for indexing
Citroen C8 2.0 HDi 109hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
109Hp
Modified
140Hp
Difference
31Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
340Nm
Difference
70Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.0 HDi 109hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDi 109Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 109Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 31Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10ATED4 FAP |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |