Waiting for indexing
Citroen C5 2.7 HDI 208hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
208Hp
Modified
240Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
520Nm
Difference
80Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.7 HDI 208hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2008 - > |
| Engine: | 2.7 HDI 208Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 208Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | DT17TED4 |
| Displacement: | 2720 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID201 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- Galetto- |