Waiting for indexing
Citroen C5 2.0 HDI 163hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
190Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
400Nm
Difference
60Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen C5 2.0 HDI 163hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | 2008 - > |
| Engine: | 2.0 HDI 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10CTED4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |