Waiting for indexing
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 VTi 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
135Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
180Nm
Difference
20Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
12%
Citroen C4 Picasso / C4 SpaceTourer 1.6 VTi 120Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Picasso / C4 SpaceTourer |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.6 VTi 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 180Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6C |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |