Waiting for indexing
Citroen C4 Aircross 1.6i 117Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
117Hp
Modified
127Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
154Nm
Modified
170Nm
Difference
16Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 Aircross 1.6i 117Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 Aircross |
| Generation: | 2012 -> |
| Engine: | 1.6i 117Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 117Hp |
| Original torque: | 154Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 127Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 170Nm |
| Torque difference: | 16Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | 4A92 |
| Displacement: | 1590 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Tools: | Alientech KTAG - |