Waiting for indexing
Citroen C4 1.6 THp 156Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
190Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 1.6 THp 156Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2010 - 2015 |
| Engine: | 1.6 THp 156Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEV17.4.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- PCM-Flash- |