Waiting for indexing
Citroen C4 1.2 e-THp 131Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
131Hp
Modified
150Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
270Nm
Difference
40Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen C4 1.2 e-THp 131Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C4 |
| Generation: | 2010 - 2015 |
| Engine: | 1.2 e-THp 131Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 131Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | EB2DT S |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Tools: | Autotuner OBD - |