Waiting for indexing
Citroen C3 1.5 BlueHDI 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 1.5 BlueHDI 100Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.5 BlueHDI 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 84,8 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1CS003 |
| Tools: | Autotuner Bench - |