Waiting for indexing
Citroen C3 1.2 PureTech 82Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
82Hp
Modified
92Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
116Nm
Modified
130Nm
Difference
14Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
12%
Citroen C3 1.2 PureTech 82Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.2 PureTech 82Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 82Hp |
| Original torque: | 116Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 92Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 130Nm |
| Torque difference: | 14Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | HMZ |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Valeo VD46.1 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - |