Waiting for indexing
Citroen C3 1.6 HDI 8V 112Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
112Hp
Modified
140Hp
Difference
28Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
330Nm
Difference
60Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Citroen C3 1.6 HDI 8V 112Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2010 - 2013 |
| Engine: | 1.6 HDI 8V 112Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 112Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 28Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6CTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C10 |