Waiting for indexing
Citroen C3 1.1i 61Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
61Hp
Modified
68Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
95Nm
Modified
105Nm
Difference
10Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
10%
Citroen C3 1.1i 61Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C3 |
| Generation: | 2010 - 2013 |
| Engine: | 1.1i 61Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 61Hp |
| Original torque: | 95Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 68Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 105Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | TU1AE5 |
| Displacement: | 1124 CC |
| Bore & Stroke: | 72,0 X 69,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 48P2 |